Τετάρτη 12 Αυγούστου 2015

Αγγλικό σκορ και...3-3 στον Φούφα ο ΜΕΓΑΣ

Η 11αδα που ξεκίνησε στον αγώνα
Ο ΜΕΓΑΣ με 20 ποδοσφαιριστές στην αποστολή του αναμετρήθηκε σε φιλικό ματς με την ομάδα του Μακεδονικού Φούφα, εκτός έδρας.
Το πρώτο ημίχρονο κύλισε με μια μικρή πρωτοβουλία της γηπεδούχου ομάδας του Μακεδονικού Φούφα και λιγοστές φάσεις στα καρέ των δύο ομάδων.
Αξίζει να σημειώσουμε ότι με την είσοδο του Ηλία Σολάκη στο ημίωρο του αγώνα ο Φούφας έγινε πιο απειλητικός.
Τα τέρματα του αγώνα
-στο 42΄ σε χτύπημα κόρνερ και μετά από άστοχη έξοδο του Σιαμπανίδη ο Σολάκης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΜΕΓΑ αφού η μπάλα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του Σιαμπανίδη κι έτσι έγραψε το  1-0. Έτσι έληξε και το ημίχρονο.
-Με τη σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου ο Ηλίας Σολάκης με τακουνάκι στρώνει τη μπάλα σε συμπαίκτη του και αυτός με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-0.
-Στο 55΄ και μετά από αντεπίθεση του ΜΕΓΑ, ο Κατής περνάει φοβερή κάθετη μπαλιά στον "Μητρεγκολ"(Μητρεβόλης) κι αυτός με άψογο σκάψιμο της μπάλας έγραψε το 2-1.
-Στο 58΄ και με φωτοβολίδα του Κατή από τα 35 μέτρα, ο ΜΕΓΑΣ ισοφαρίζει σε 2-2.
-Στο 61΄ λεπτό ο Φούφας παίρνει κεφάλι στο σκορ με βολίδα έξω από την περιοχή και γράφει το 3-2.
-Στο 65΄ μετά από έξυπνο πέρασμα της μπάλας από τον (man of the match) Παπαγεωργίου, στον Μητρεβόλη και αφού πέρασε ο τελευταίος τρεις αντιπάλους έγραψε το τελικό 3-3.
Χρήσιμα συμπεράσματα έβγαλε ο κόουτς Παντελής Τσιλεμάνης από το ματς με τον Φούφα (κυπελλούχος ΕΠΣ Κοζάνης).
Σύνθεση ΜΕΓΑ: Σιαμπανίδης Χ., Σιαμπανίδης Ευ., Μούλας, Λάγκος Β., Παλικρούσης, Ταρσής, Πλαγιάντσης, Μητρούσης, Κατής, Μωϋσιάδης, Μητρεβόλης.
Αγωνίστηκαν στο δεύτερο μέρος και οι: Πετίδης,Καρακόλης, Γεωργίου, Παπαγεωργίου, Στόικος, Σαλκούρτι, Παρίσης, Ίνδος.
Επόμενος σταθμός φιλικών, η Καστοριά την ερχόμενη Τρίτη, όπου ο ΜΕΓΑΣ θα αναμετρηθεί με την ομάδα του "Κάστορ".